NaujienosNaujienos / Aktualijos
IšpardavimasIšpardavimas

Valiuta: kalba_lt kalba_ru kalba_lv

 
Paieška
ATITINKAMOS SAULĖS BATERIJOS PASIRINKIMAS TAUPYMO KALKULIATORIUS NUSTATYK IDEALŲ SPALVŲ SPEKTRĄ: NAMUI AR VERSLUI NAUDINGA INFORMACIJA  
 
  

Naujienos ir aktualijos



Naujos kartos sveikatingumo priemonė – infraraudonųjų spindulių pirtis
2011-12-15
Naujos kartos sveikatingumo priemonė – infraraudonųjų spindulių pirtis

 

 

Vakaruose infraraudonųjų spindulių pirtis išpopuliarėjo septintajame dešimtmetyje, Lietuvoje - maždaug prieš dešimtį metų. Ją išrado japonų gydytojas Tadaschi Ishikava. Japonijos, Kinijos, Jungtinių Amerikos Valstijų mokslininkai patvirtino veiksmingą infraraudonųjų spindulių kabinos gydomąjį poveikį žmogaus organizmui. 

Šis sveikatai naudingas malonumas jau prieinamas ir Lietuvoje. Plačiau apie tai kalbamės su Druskininkų “Eglės“ sanatorijos medicinos direktoriumi gydytoju A.Balčiumi.

 

 

 

Kuo ypatingi infraraudonieji spinduliai? 


Juos skleidžia bet koks šiltas objektas, taip pat ir žmogaus kūnas. Pats stipriausias infraraudonųjų spindulių šaltinis yra saulė. Jų nereikia painioti su ultravioletiniais spinduliais, kurių didesnis kiekis yra pavojingas žmogaus odai. Infraraudonieji spinduliai yra visiškai saugūs. 

Šiluma nuo vieno objekto kitam gali būti perduodama trimis būdais: kontaktiniu, kai labiau įkaitęs objektas įšildo vėsesnį liesdamasis su juo; konvekciniu, kai šiluma perduodama per tarpinį šilumos laidininką, pavyzdžiui, vandenį, orą ir kt., ir bangomis, kai šiluma perduodama infraraudonaisiais spinduliais. Pastarasis būdas ir yra naudojamas infraraudonųjų spindulių kabinose. Įprastinėse pirtyse šiluma perduodama konvenciniu būdu. 

Kuo dar skiriasi įprastos pirties ir infraraudonųjų spindulių kabinos veikimo principas? 

Esmė ta, kad įprastinėse pirtyse pirmiausiai įkaista oras, paskui kaitinantis kūną, o infraraudonųjų spindulių kabinoje iškart yra kaitinamas kūnas, o ne oras. Jam sušildyti sunaudojama ne daugiau kaip 20 proc. išskiriamos šilumos (įprastinėse pirtyse - 80 proc.) Taigi prakaituojama malonioje 40-50 ° C temperatūroje. 

Infraraudonųjų spindulių kabinoje yra spindulių šaltiniai, skleidžiantys 4,5-5,5 mikronų ilgio infraraudonąsias bangas, kurios prasiskverbia į kūną iki 4 cm gylio. Jos įšildo raumenis, kaulus, sąnarius, pagreitina kraujo ir kitų organizmo skysčių apytaką. 

Išsiskiriančiame prakaite yra apie 80 proc. vandens ir apie 20 proc. riebalų, toksinų, šlakų. (Pastarųjų įprastinėje pirtyje pasišalina tik 5 proc., be to, kenčiant daug didesnį karštį.) Kūnas išvalomas, pagražėja oda, pagerėja savijauta. 

Koks šių spindulių gydomasis poveikis? 

Reguliariai lankantis šiose pirtyse, kraujyje sumažėja cholesterolio kiekis, gerėja kraujotaka, stiprėja kraujagyslių sienelės, todėl mažėja rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis. Taip pat stiprėja imuninė sistema, didėja organizmo atsparumas. Gausus prakaitavimas palengvina inkstų veiklą, normalizuoja kraujospūdį, mažina įvairius peršalimo simptomus, sąnarių skausmus, ypač pečių, sprando, juosmens srityse, lengvina menstruacijų skausmus. 

Gerėjant kraujotakai, audinių aprūpinimui deguonimi ir maisto medžiagomis, greičiau gyja žaizdos, sumušimai, lūžiai, greitėja kraujosruvų rezorbcija. Maloni šiluma ramina nervų sistemą, gerina miegą, mažina stresą. Kai kurie autoriai teigia, kad infraraudonieji spinduliai slopina vėžio ląstelių augimą. Taigi galima teigti, kad infraraudonųjų spindulių kabinos tinkamos įvairių ligų profilaktikai ir bendram organizmo stiprinimui. 

Tačiau esant ūminiams audinių, kaulų uždegimams, nėštumui (ypač pirmaisiais 3 mėnesiais), sergant išsėtine skleroze ar esant individualiam šilumos netoleravimui, infraraudonųjų spindulių kabina nerekomenduojama. 

Infraraudonųjų spindulių kabinos sėkmingai naudojamos gydymo įstaigose, sanatorijose, fitneso centruose, grožio salonuose. Aišku, infraraudonųjų spindulių kabina negali pakeisti tradicinio gy-dymo, tik jį papildyti 

Ar tiesa, kad infraraudonųjų spindulių pirtis turi ir puikų kosmetinį poveikį? 

Per vieną seansą infraraudonųjų spindulių kabinoje organizmas sunaudoja tiek kalorijų, kiek išnaudotų nubėgus 10 kilometrų. Todėl joje reguliariai lankantis sėkmingai mažėja svoris, gražėja kūno linijos, nyksta celiulitas. 

Veikiant infraraudoniesiems spinduliams gausiai prakaituojama, dėl to plačiau atsiveria poros ir išsivalo gilesni odos sluoksniai, pasišalina nešvarumai bei negyvosios ląstelės, pagerėja kraujotaka. Oda atsigauna, pasidaro lygi, elastinga, švytinti. Reguliariai naudojantis infraraudonųjų spindulių kabina galima palengvinti įvairių odos ligų, pavyzdžiui, atopinio dermatito, egzemos, kartais ir psoriazės ligą. 

Ką reiktų žinoti lankantis infraraudonųjų spindulių pirtyje? 

Infraraudonųjų spindulių pirtis - tai medinė kabina, pagaminta iš ekologiškai švarių medžiagų, su mediniais suolais ir stiklinėmis durimis. 

Prieš seansą patartina nusiprausti po dušu, sausai nusišluostyti. 

Optimaliausia seanso trukmė - 30 minučių. 

Pajutus nemalonius pojūčius, procedūrą nutraukti. 

Seanso metu kūnas įšyla, bet neperkaista, todėl išėjus iš kabinos kontrastinių vandens procedūrų atlikti nereikia. Pakanka nusiprausti prakaitą po šiltu dušu. 

Kad kompensuotumėt skysčio netekimą, nepamirškite išgerti mineralinio vandens ar arbatos, geriausia žaliosios. 

Prieš pradedant naudotis infraraudonųjų spindulių kabina patartina pasikonsultuoti su gydytoju. 

Pagrindiniai infraraudonųjų kabinų privalumai 

Joje oras įkaista mažiau (optimali temperatūra infraraudonųjų spindulių pirtyje yra 45-55° C, suomiškoje - 90-110° C), nesusidaro garai, todėl ji lengviau toleruojama. 

Skirtingai nei saunoje, joje nėra pavojaus nusideginti netyčia prisilietus prie įkaitusių sienų. 

Ja neretai gali naudotis ir tie, kurie paprastai nepakelia karščio: vaikai, jautresni ar pagyvenę žmonės, ligoniai, sergantys širdies ir kraujagyslių ligomis. 

Ši pirtis labai ekonomiška, įkaista labai greitai - per 10-15 min. (sauna kaista apie 1 valandą), seansas užtrunka apie 30 min. (saunoje su pertraukomis - apie 1,5-2 val.) 

Po pirties nejausite gilaus atsipalaidavimo, mieguistumo, atvirkščiai - energijos ir darbingumo antplūdį. Todėl šią procedūrą galima atlikti ir prieš darbą, ir kiekvieną dieną.

 
 
Parengė Veronika Pečkienė
"Sveikas žmogus"